participativnibydleni.cz

Gleis 21

Projekt vznikl v nové čtvrti Sonnwendviertel poblíž vídeňského hlavního nádraží, kde město nabízelo formou soutěže pozemky pro baugruppe. Obyvatelé ho nazývají vesnicí ve městě a jejich cílem bylo postavit si bydlení na principu solidarity, udržitelnosti a s nabídkou kultury a setkávání pro jeho okolí.

Obyvatelé jsou pestrou směsicí párů, singles, rodin s různým počtem dětí, mladších i starších lidí různých profesí a dovedností. Zformovali se jako baugruppe za účelem výstavby bydlení, které mají ve družstevním společném vlastnictví. Prostředky na výstavbu získali z části z programu podpory bydlení města Vídeň, z dlouhodobých neziskových půjček soukromých subjektů, vlastními vklady a sdíleným úvěrem. Společně fungují na principu sociokracie a aktivně se podílejí nejen na péči o svůj dům a komunitu, ale podporují i kulturní život celého okolí, hostinské byty pronajímají uprchlíkům.

V přízemí domu jsou pronajímatelné prostory – multifunkční sál se zázemím, kavárna, ateliér nebo sousedská nástěnka. Byty jsou umístěny ve čtyřech dalších podlažích, a to 34 bytů stálých obyvatel.  V posledním podlaží je střešní zahrada s pavilonky společného vybavení – společenská místnost s kuchyní a hernou, knihovna s pracovnou a sauna, velká vana a relaxační místnost. A dále ještě dva pronajímatelné byty. V suterénu je společná prádelna, dílna, kolárna. Dům nemá žádný soukromý pozemek, obklopuje ho veřejný městský prostor. Nenajdeme zde ani parkovací stání pro byty – zájemci si mohou pronajmout parkovací stání v nedalekém parkovacím domě, který slouží všem obyvatelům čtvrti. V tomto domě využívá tuto službu asi 8 domácností.

Dům navrhla architektonická kancelář  einszueins architektur jako hybridní dřevostavbu s betonovými prvky. Hrubá stavba byla na místě složena za 8 týdnů. Dřevo je i součástí interiérů, mimo jiné v podobě pohledových dřevěných stropů. Každý byt je plnohodnotně vybaven a má soukromý balkon na jihovýchodní straně, do bytů se vstupuje ze společných venkovních obytných pavlačí na opačné straně, které fungují pro pobyt i setkávání obyvatel. Pavlače a balkóny jsou nepřehlédnutelnými architektonickými prvky tohoto domu. Dům je postaven jako energeticky úsporná dřevostavba. 

Více o projektu si můžete přečíst na jeho webových stránkách. 

Vstupní parametry
Poloha
Vídeň, Rakousko
Počet bytů
36
Počet obyvatel
cca 80
Právní forma
Bytové družstvo
Společné prostory
cca 700 m²
Realizace projektu
4 roky
Dokončeno
2019

Fotogalerie