participativnibydleni.cz

Spreefeld Berlin

Soubor tří bytových domů v centrální části Berlína na břehu řeky Sprévy je ukázkou společné výstavby tzv. baugruppe. Obyvatelé se společně podíleli na výstavbě, financování, plánování projektu a po jeho dokončení se dále podílejí na jeho správě a rozvoji. Jsou zde plnohodnotně vybavené byty různých velikostí i sdílené byty,  s velkými obytnými balkony a terasami.

Projekt vznikl jako společná iniciativa malé skupiny lidí. Na projekt si sehnali úvěr a přesvědčili město, aby jim prodalo pozemek v rozvojové části v centru Berlína původně určený pro komerční využití. Návrh bytového souboru svěřili architektonické kanceláři a výstavbu pak zajistila stavební firma pod jejich dohledem. Pro svůj  záměr získala skupina další zájemce v průběhu přípravy projektu pro již konkrétní místo výstavby. SPREEFELD je souborem tří samostatných bytových domů na pozemku, jehož část je veřejně průchodná. Domy vytváří vnitřní dvůr – společnou zahradu, také veřejně přístupnou. Na pozemku nejsou žádná parkovací stání, pouze velké kryté kolárny. Obyvatelé sdílí společnou zahradu, saunu, velké místnosti se zázemím pro různé aktivity (společenskou místnost s kuchyní, dílnu vybavenou nářadím a cvičební sál), které i pronajímají a další menší společné prostory v jednotlivých domech (zkušebna, pokoje pro hosty, prádelny). Zajímavostí je společně sdílená loděnice, využívaná po dohodě jen občasně pro větší společenské akce.

SPOLEČNÉ PROSTORY si obyvatelé upravili a vybavili svépomocně podlahami, nábytkem apod. K tomu využili společnou truhlářskou dílnu vybavenou profesionálními nástroji a nářadím. Dílnu následně pronajali a dále po dohodě v ní mohou vyrábět potřebné vybavení. Podobně využívají i další velké společné prostory, ke svým aktivitám nebo je pronajímají vybraným zájemcům z okolí. Domy a okolí spravují po dohodě svépomocně nebo si na práci najímají spolupracovníky i mimo komunitu (úklid, organizace pronájmů). Velké pronajímatelné prostory spolufinancují provoz i snižují náklady obyvatel na bydlení. Domy jsou postaveny v PASIVNÍM STANDARDU a soubor je vybaven kogenerační jednotkou, tepelnými čerpadly a fotovoltaickými panely pro získávání energie na vlastním pozemku.

Podrobnosti o projektu se můžete dozvědět na archdaily, kde jsou k dispozici fotografie, půdorysy a další informace. Na webu projektu naleznete informace o pronajímaných společných prostorech.

Základní parametry
Poloha
Berlín, Německo
Počet bytů
64 (ve 3 domech)
Počet obyvatel
cca 170
Velikost pozemku
7.000 m²
Společné prostory
1.100 m²
Realizace projektu
5 let
Dokončeno
2013

Fotogalerie