participativnibydleni.cz

Gleis 21

Projekt vznikl v nové čtvrti
Sonnwendviertel poblíž vídeňského
hlavního nádraží, kde město nabízelo
formou soutěže pozemky pro stavební
skupiny (baugruppe). Oceňovaný projektvznikl z  iniciativy skupiny obyvatel ve spolupráci se sítí profesionálních aktérů (architektů, sociálních designérů a developera). Obyvatelé ho nazývají vesnicí ve městě a jejich cílem bylo vytvořit bydlení na principu solidarity, udržitelnosti a s nabídkou kultury a setkávání pro své okolí.

Na základě iniciativy architektů einszueins a sociálních designérů Realitylab se zformovala stavební skupina za účelem výstavby bydlení v družstevním vlastnictví. Prostředky na výstavbu získali zčásti z programu města Vídeň na podporu bydlení, z dlouhodobých neziskových půjček soukromých subjektů, vlastními vklady a společným úvěrem. Domácnosti zahrnují páry, samostatně žijící, rodiny s různým počtem dětí, mladší i starší lidi různých profesí a dovedností. Aktivně se podílejí nejen na péči o dům a o sousedské vztahy, ale podporují i kulturní život v okolí domu; čtyři pokoje pro hosty pronajímají ve spolupráci s Diakonií jako startovací bydlení pro azylanty.

Obyvatelé rozhodují společně v rámci pléna, musejí se ale také podílet na správě a údržbě celého domu včetně využití nebytových prostor. Jsou rozděleni do následujících pracovních skupin: venkovní prostory, zahrada a doprava; komunitní aktivity; PR aktivity; spolupráce s externími partnery společenství; organizace; právo a finance a organizace událostí v nebytových prostorech v přízemí. Existují i další dílčí pracovní skupiny pro organizaci jednotlivých nebytových prostor nebo pro organizaci kulturních událostí. Každý člen družstva má povinnost odpracovat měsíčně 10 až 15 hodin v některé z těchto skupin. Družstvo má představenstvo
a dále řídící výbor, kde plénem volení vedoucí pracovních skupin a členové představenstva rozhodují o dílčích záležitostech týkajících
se managementu.

Měsíční nájemné za plochy užívaného bytu a podílu na společných prostorách bylo v roce 2023 ve výši 16 eur/m2 (zhruba 400 Kč/m2). Nájemné pokrývá náklady na úvěry a hypotéku, náklady na údržbu a na služby spojené s bydlením. Obyvatelé navíc platí ještě členský příspěvek společenství Gleis 21, ze kterého se financují společné akce a aktivity.

V přízemí domu jsou pronajímatelné prostory — multifunkční sál se zázemím, kavárna a ateliér. Byty jsou umístěny ve čtyřech dalších podlažích. Celkem je zde 34 bytů stálých obyvatel. V posledním podlaží je střešní zahrada s výhledem na město se třemi společnými pavilonky — společenskou místností s kuchyní a hernou, knihovnou s pracovnou a wellness se saunou, velkou vanou a relaxační místností. Každý z pavilonků má svůj osobitý charakter podle využití — intimnější jsou prostory určené k odpočinku, společenské prostory jsou prosklené a otevřené do společné střešní zahrady. V domě se nacházejí i dva pronajímatelné byty. V suterénu je společná prádelna, dílna, kolárna. Dům nemá žádný soukromý pozemek, obklopuje ho veřejný městský prostor. Nenajdeme zde garáž ani parkovací stání pro byty, což pozitivně ovlivnilo cenu stavby a vycházelo z celkové koncepce nové městské čtvrti Sonnwendviertel. Zájemci si mohou pronajmout parkovací stání v nedalekém parkovacím domě, který slouží všem obyvatelům čtvrti. Tuto službu využívá asi 8 domácností.

Dům (o půdorysném rozměru 13 × 60 m) navrhla architektonická kancelář einszueins architektur jako hybridní dřevostavbu s betonovými a ocelovými prvky. Inovativní technické řešení nosné konstrukce umožnilo použití vykonzolovaných balkonů. Všechny vnitřní stěny jsou nenosné, což umožňuje flexibilní půdorysné uspořádání. Hrubá stavba byla na místě složena za 8 týdnů pomocí jeřábů. Dřevo je i součástí interiérů, mimo jiné v podobě pohledových dřevěných stropů. Velká dřevohliníková okna s izolačními trojskly prosvětlují interiéry domu a pozitivně ovlivňují energetickou bilanci stavby.

Každý byt je plnohodnotně vybaven a má soukromý balkon na jihovýchodní straně, do bytů se vstupuje ze společných venkovních obytných pavlačí na opačné straně, které fungují pro pobyt i setkávání obyvatel. Společná pavlač je chytrým řešením, jak dosáhnout na tak úzkém stavebním pozemku (27 × 62 m) odstupu bytů od okolní zástavby. Pavlače a balkóny jsou nepřehlédnutelnými architektonickými prvky tohoto domu. Dům je postaven jako energeticky úsporná dřevostavba.

Více o projektu si můžete přečíst na jeho webových stránkách. 

Vstupní parametry
Poloha
Vídeň, Rakousko
Počet bytů
36
Počet obyvatel
cca 80
Právní forma
bytové družstvo
Společné prostory
společenská místnost s kuchyní, herna, knihovna s pracovnou, wellness, prádelna, posilovna, hostinské byty, střešní terasa
Realizace projektu
4 roky
Dokončeno
2019

Fotogalerie