participativnibydleni.cz

Marmelade Line Cohousing

Projekt Marmalade Lane vznikl z iniciativy města a stal se úspěšným příkladem průkopnického partnerství mezi městem, developerem a rezidenty. Obec si zajistila kontrolu nad kvalitou bydlení v území. Developer a architekti úzce spolupracovali s budoucími obyvateli, kteří si upravili domovy podle svých představ. Díky koordinované výstavbě vzniklo sousedství, které reflektuje různorodé potřeby svých obyvatel a zároveň poskytuje výhody a kvality sdílených prostor. Obyvatelé vlastní rodinné domy, ale společně spravují vnitřní i venkovní prostory a komunitní dům.

Orchard Park v Cambridge, kde se projekt Marmalade Lane nachází, bylo území vlastněné městem, které je v roce 2002 určilo pro velkou developerskou výstavbu. Proces developmentu začal v roce 2006, ale vlivem finanční krize započaté v roce 2008 se zastavil a původní developeři od projektu odstoupili. Rada města Cambridge v roce 2011, inspirována projektem Vauban — velkým komunitnímprojektem v německém Freiburgu, změnila určení pozemku ve prospěch výstavby bydlení zaměřeného na podporu komunity. Záměrem bylo vybudovat sousedství s důrazem na kvalitu, udržitelnost a komunitní vztahy, a proto Rada města zvolila formu cohousingu. Prvotní financování návrhu konkrétního modelu zajistilo město Cambridge, později byly získány finance z vládního programu pro obecní bydlení Homes and Communities Agency.

V roce 2013 byla založena cohousingová skupina Cambridge Cohousing Limited, která byla zformována na základě výzvy města.
V roce 2014 společně s radou města zahájili proces výběru developera, ze kterého vzešla developerské skupina TOWNHUS sestávající z developera TOWN, švédské firmy zabývající se ekologickou výstavbou domů Trivselhus a architektonické kanceláře Mole Architects. V roce 2016 započalo navrhování projektu, při kterém úzce spolupracovali jak developer, tak samotná cohousingová skupina, díky čemuž měli budoucí obyvatelé možnost uzpůsobit bydlení svým potřebám a představám. Obyvatelé se začali stěhovat do hotového projektu v roce 2018.

Projekt Marmelade Lane je tvořen komunitní ulicí a blokem se sdílenou komunitní zahradou. Na okraji pozemku je parkoviště pro rezidenty a návštěvníky, do území tak nezajíždí auta a komunitní ulice je určena pro chodce. Podél ulice se nachází řadové dvoupodlažní domy. Poslední strana bloku je otevřena do okolí.

V centrální části území je umístěný komunitní dům s velkou jídelnou s kuchyní, která slouží k pravidelným společným večeřím a dalšímu setkávání. Ubytování pro hosty, které se v objektu také nachází, funguje na základě rezervačního systému, a umožňuje tak úsporu
místa ve vlastním bydlení. Dále se zde nachází dětská herna, prádelna, dva variabilní prostory, dílna, tělocvična, sklad a další kutilské prostory.

Rezidenti jsou zapojeni do správy celého území prostřednictvím několika pracovních skupin, které jsou odpovědné za různé aspekty správy a organizace. První skupiny byly zformovány už při prvotních návrzích projektu podle zájmu a odbornosti jednotlivých členů cohousingové skupiny. Na společných workshopech pracovních skupin byly ve spolupráci s odborníky vytvořeny koncepce různých aspektů bydlení, jako například environmentální udržitelnost projektu, architektonický charakter či návrh venkovních prostranství s cílem, aby odpovídaly představám komunity a zároveň byla zachována finanční udržitelnost projektu.

Výstavba domů byla financována skrze individuální půjčky majitelů domů. Všichni obyvatelé jsou členové cohousingové skupiny Cambridge Cohousing, která je právně ukotvena jako společnost s ručením omezeným. Společnost vlastní a spravuje komunitní dům a veškeré venkovní prostory. Obyvatelé na správu prostor přispívají finančně prostřednictvím měsíčního poplatku.

Více o projektu si můžete přečíst na jeho webových stránkách.

Vstupní parametry
Poloha
Cambridge, Velká Británie
Počet bytů
42
Počet obyvatel
cca 80
Právní forma
vlastnické + s.r.o.
Společné prostory
společný dům se společenským prostorem, kuchyní, prádelnou, místností pro jógu, dílnou a ubytováním pro hosty, sdílená zahrada, komunitní ulice
Realizace projektu
8 let
Dokončeno
2018

Fotogalerie