participativnibydleni.cz

LILAC

Projekt ekologického  a dostupného družstevního bydlení, který funguje na bázi mezigenerační solidarity. Soubor šesti nízkopodlažních  domů s dvaceti byty a společnými prostory obývá skupina společensky velmi aktivní  obyvatel, jde o projekt s vysokou mírou sociální participace tzv. cohousing.

Projekt iniciovala skupina 6 – 8 lidí, která si stanovila vizi a základní strukturu, vykoupila pozemek od města, sehnala si úvěr,  architekty projektu a developera výstavby. Na pozemku na okraji města Leeds vznikl soubor pěti bytových domů a společného domu vytvářející vnitřní dvůr – společnou zahradu a místo, odkud se vstupuje do bytů i společenských prostor. Parkovací stání pro automobily jsou na okraji celého pozemku a nechybí zde ani místa pro stání kol. Část pozemku využívají obyvatelé k PĚSTOVÁNÍ POTRAVINV samostatném společném domě spolu obyvatelé sdílí společenské prostory s jídelnou a kuchyní, s terasou otevřenou do dvora, prádelnu, kancelář, a pokoje pro hosty. Obyvatelé mají užší sociální vazby, sdílejí společně automobily, pořádají dvakrát týdně pro zájemce společné večeře a zaměřují se i na konzumaci lokálních potravin, které si částečně sami pěstují na pozemku.  

Projekt funguje na vlastnickém principu – každá domácnost vlastní (splácí) svou bytovou jednotku a odpovídající podíl na společných prostorech a v případě odstěhování získá tento finančně zpět. Projekt využívá solidárního modelu financování MHOS (Mutual Home Ownership Society), kde každá domácnost platí nájemné ve výši 35% svých příjmů a tím přispívá na splácení úvěru na výstavbu celého projektu.  Majetnější domácnosti pak splatí svůj podíl rychleji a dále již přispívají jen 10% svého příjmu na nájem. Chudším domácnostem se splácení podílu může rozložit do více let, aniž by to ohrozilo splácení úvěru za celý projekt. Zajištění schopnosti splácet celý úvěr je doplněno dalšími dílčími opatřeními pro podporu domácností při náhlé změně finančního příjmu. Model financování dobře funguje pro vícegenerační skupinu obyvatel a významně zvyšuje dostupnost kvalitního bydlení pro obyvatele s nižším příjmem.  Principy UDRŽITELNOSTI byly zásadní i při volbě materiálů výstavby a získávání energie pro provoz. Všechny domy využívají rekuperace, fotovoltaických panelů pro výrobu elektřiny a solární energii pro vytápění a ohřev teplé vody.

Více informací naleznete na webových stránkách LILAC nebo v této brožuře

Základní parametry
Poloha
Leeds, Velká Británie
Počet bytů
20
Počet obyvatel
cca 60
Velikost pozemku
5.000 m²
Společné prostory
Komunitní dům cca 150 m²
Realizace projektu
7 let
Dokončeno
2013

Fotogalerie