participativnibydleni.cz

Spreefeld

Soubor tří bytových domů v centrální části Berlína na břehu řeky Sprévy je dalším příkladem společné výstavby skupiny obyvatel označované jako baugruppe. Obyvatelé se společně podíleli na plánování a financování projektu a po jeho dokončení se dále zapojují do jeho správy. Jsou zde standardní plnohodnotně vybavené byty různých velikostí, a také sdílené, tzv. klastrové byty, všechny s velkými obytnými balkony a terasami. Mezi domy je společná zahrada a na jejím okraji hromadné kryté stání pro kola. Bydlí zde asi 140 obyvatel.

Projekt vznikl díky iniciativě malé skupiny lidí. Sehnali si úvěr a vyjednali s městem, aby jim prodalo pozemek v rozvojové části v centru Berlína, který byl původně určený pro komerční využití. V průběhu přípravy projektu skupina pro svůj záměr získala další zájemce. Návrh bytového souboru koordinovala jedna architektonická kancelář, každý dům ale navrhli jiní architekti a výstavbu pak zajistila stavební firma pod jejich dohledem.
SPREEFELD je souborem tří samostatných bytových domů na pozemku, jehož část je veřejně průchozí. Domy vytváří vnitřnídvůr se  společnou veřejně přístupnou zahradou. Individuálně řešené byty mají plochu od 54 m2 do 290 m2. V domech je i šest sdílených, tzv. klastrových bytů, v nichž mají obyvatelé vlastní pokoj s koupelnou, malou kuchyňskou linkou a balkonem, a k tomu sdílejí obytný prostor s kuchyní, velkou koupelnu a terasu. Na pozemku nejsou žádná parkovací stání, pouze velké kryté kolárny. Sdílené prostory zahrnují společnou zahradu, saunu, dílnu s nářadím a velké multifunkční místnosti (společenskou místnost s kuchyní a multifunkční cvičební sál), které i pronajímají. Další menší společné prostory jsou v jednotlivých domech (zkušebna, pokoje pro hosty, prádelny). Zajímavostí je sdílená loděnice u řeky Sprévy, využívaná občasně pro větší společenské akce nebo jako klubovna. Společné prostory si obyvatelé upravili a vybavili svépomocně. K tomu využili společnou truhlářskou dílnu vybavenou profesionálními nástroji a nářadím. Dílna i další velké společné prostory jsou pronajímány vybraným zájemcům z okolí, ale zároveň je mohou využívat obyvatelé. Pronájem velkých prostor spolufinancuje provoz a snižuje náklady obyvatel na bydlení. Domy i zahradu spravují obyvatelé částečně svépomocně, částečně s pomocí externích firem. Pro provoz projektu je dostačující, aby se na jeho rozvoji a provozu aktivně podílelo jen asi 10 % členů.

Z hlediska dostupnosti bydlení má klíčový význam společné vlastnictví a společný úvěr. Obyvatelé platí družstvu, jehož jsou členy, nájem, z nějž je splácen úvěr a zajištěn provoz objektu, včetně fondu na budoucí rekonstrukce. Nájem však oproti bydlení v okolních čtvrtích zůstává v podstatě neměnný, čímž se během
deseti let stal Spreefeld z cenově nadprůměrně nákladného bydlení bydlením jednoznačně pod průměrem cen v dané lokalitě.

Domy jsou postaveny v pasivním standardu a soubor je vybaven kogenerační jednotkou, tepelnými čerpadly a fotovoltaickými panely pro získávání energie na vlastním pozemku (i sauna v zahradě je vytápěna ze zbytkového tepla). Vysoký energetický standard budov umožnil i výhodnější úvěrování projektu. Při výstavbě bylo dbáno na využití ekologických stavebních materiálů, především dřeva.

Podrobnosti o projektu se můžete dozvědět na archdaily, kde jsou k dispozici fotografie, půdorysy a další informace. Na webu projektu naleznete informace o pronajímaných společných prostorech.

Základní parametry
Poloha
Berlín, Německo
Počet bytů
65 (ve třech domech)
Počet obyvatel
cca 140
Právní forma
bytové družstvo (eG)
Společné prostory
společenská místnost s kuchyní, zkušebna, pokoj pro hosty, prádelna, sauna, střešní terasa, zahrada, klubovna s loděnicí
Realizace projektu
7 let
Dokončeno
2013

Fotogalerie