participativnibydleni.cz

Wohnprojekt Wien

Kvalitní městské bydlení Wohnprojektu
je výsledkem aktivity skupiny obyvatel,
která se přihlásila do soutěže města Vídeň na pozemcích určených pro výstavbu baugruppe ve spolupráci s developery s omezeným ziskem. Ve velmi krátkém čase skupina zpracovala projekt a v soutěži zvítězila.

Ve Vídni nové čtvrti vznikají často způsobem, kdy na jednotlivé parcely soutěží projekty, které musí splnit konkrétní parametry týkající se ekologie, sociální udržitelnosti, dostupnosti nebo významu pro rozvoj místní čtvrti. Jednotlivým parcelám je definován způsob výstavby a forma bydlení, včetně nájemního bydlení stavěného developery s omezeným ziskem, komerčního nájemního a vlastnického bydlení a bydlení participativního.

Například část parcel rozvojové lokality bývalého severního nádraží ve Vídni (Nordbahnhof) byla určena pro výstavbu iniciovanou skupinou obyvatel ve spolupráci s developerem s omezeným ziskem.

Wohnprojekt Wien vznikl díky jedné takové soutěži a díky tomu, že jedním ze zakládajících členů skupiny byl architekt z kanceláře einszueins architektur, která se mj. orientuje na participativní bydlení. Skupina během pouhých šesti týdnů připravila projekt a v soutěži následně zvítězila. Výstavbu zajistil developer, od kterého po kolaudaci skupina projekt odkoupila. Financování proběhlo z části prostřednictvím základního vkladu domácností, dále pomocí bankovního úvěru a zčásti také systémem přímých půjček od jednotlivců.

Jde o osmipodlažní dům s velkými obytnými balkony. V přízemí jsou komerční prostory — architektonická kancelář, v níž působí právě einszueins architektur, další pronajímatelné prostory pro služby a kavárna, a dále pak společné prostory obyvatel domu — společenská místnost s kuchyní a dětskou hernou. Vybudování  anglických dvorků v podzemním podlaží umožnilo vytvořit další společné prostory i v suterénu domu – multifunkční sál, prádelnu a další. V domě jsou také sdílené pokoje pro hosty, dílna a kolárna, a v nejvyšším podlaží střešní zahrada, sauna a společná knihovna. Byty různých velikostí od jednopokojových po šestipokojové byly stejně jako celý dům navrženy v participativním procesu s obyvateli. Každý byt má individuální půdorysné řešení, které se propisuje i do řešení fasády. Většina bytů je orientována k více světovým stranám.
Na přilehlém pozemku nejsou žádná parkovací stání, ale společná zahrada, kde obyvatelé pěstují zeleninu a květiny.

Dům je postaven v téměř pasivním energetickém standardu. Na střeše má fotovoltaické panely s plochou 100 m2, pro vytápění využívá tepelné čerpadlo, větrání zajišťuje rekuperace a dřevěná fasáda je izolována minerální vlnou.

Obyvatelé jsou zapojeni do pracovních skupin a společně se starají o provoz a údržbu celého domu. Úklid společných prostor zajišťuje externí firma. Společenství funguje na principech tzv. sociokracie: rozhodování probíhá konsensuálně, obyvatelé jsou rozděleni do osmi pracovních skupin, jejichž delegáti jsou propojeni do představenstva projektu. V domě funguje mnoho aktivit, do kterých se obyvatelé zapojují podle svých potřeb a zájmů. Někteří sdílí kola, automobily, společně nakupují potraviny nebo zahradničí. Obyvatelé pronajímají komerční prostory a občas i některé společné prostory, díky čemuž mají pravidelný příjem, který spolku pomáhá snížit cenu nájmu, z nějž se platí úvěr na výstavbu. Během devíti let od dokončení se z projektu odstěhovala jen jedna rodina. Původní čekací listina pro zájemce o bydlení v tomto projektu tak musela být zrušena. Ze zájemců na čekací listině však vznikla nová baugruppe, a stejně tak architekti einszueins se stali vyhledávaným
studiem pro nové vídeňské ‚wohnprojekty‘, kterých od doby Wohnprojekt Wien vznikly ve městě desítky.

Více o projektu si můžete přečíst na jeho webových stránkách nebo v publikaci Stadt der Zukunft über partizipatives Bauen.

Vstupní parametry
Poloha
Vídeň, Rakousko
Počet bytů
39
Počet obyvatel
cca 100
Právní forma
spolek (Verein)
Společné prostory
společenská místnost s kuchyní, herna pro děti, sauna, knihovna, pokoj pro hosty, multifunkční sál, dílna, střešní terasa, zahrada pro společné pěstování
Realizace projektu
4 roky
Dokončeno
2013

Fotogalerie