participativnibydleni.cz

Wohnprojekt Wien

Kvalitní městské bydlení je výsledkem aktivity skupiny zájemců o bydlení, která se přihlásila do soutěže o výstavbu na pozemcích města Vídeň určených právě pro tento druh stavebníka – baugruppe.  Ve velmi krátkém čase skupina zpracovala projekt a v soutěži zvítězila. Výstavbu svěřila neziskovému developerovi. V přízemí domu jsou komerční plochy a společné prostory.

Již existující skupina (baugruppe) hledající možnost bydlení ve Vídni využila projektovou soutěž města Vídeň na zástavbu konkrétních pozemků. I díky tomu, že členem skupiny byl architekt, který ve své kanceláři Einzszueins Architekten ve velmi krátkém čase návrh domu vypracoval, skupina dokázala projekt během šesti týdnů připravit, podat a v soutěži následně zvítězila. Výstavbu zajistil developer, skupina projekt financovala z části prostřednictvím základního vkladu domácností, úvěru pro bytové družstvo, které založila a z části také systémem neziskových garantovaných půjček od dobrovolníků.

Jde o osmipodlažní dům s velkými obytnými balkony, postavený podle udržitelných zásad. V přízemí jsou komerční prostory – architektonická kancelář jednoho z rezidentů a kavárna, dále pak společné prostory obyvatel – společenská místnost s kuchyní a dětskou hernou. Vytvoření dvorků v podzemním podlaží umožnilo vytvořit další společné prostory i v suterénu domu – sály, prádelnu a další. V domě jsou také sdílené pokoje pro hosty, dílna a kolárna a v posledním podlaží střešní zahrada, sauna a společná knihovna. Na pozemku nejsou žádná parkovací stání. Na přilehlém pozemku sdílí společnou zahradu, kde pěstují zeleninu a květiny.

Obyvatelé jsou zapojeni do pracovních skupin a společně se starají o provoz a údržbu celého domu. Společné prostory domu pronajímají občasně pro další využití a díky komerčním prostorám mají i pravidelný finanční příspěvek pro jejich družstvo. Družstvo postupně splácí úvěr na výstavbu. Původní čekací listinu na bydlení v tomto projektu zrušili, protože během 9 let od dokončení se odstěhovala jen jedna rodina, které přestala vyhovovat rušnost čtvrti, kde se projekt nachází. V domě funguje mnoho aktivit, do kterých se obyvatelé zapojují podle svých potřeb. Někteří sdílí kola, automobily, společně nakupují potraviny nebo zahradničí. Společně se tak podílení na kvalitě svého bydlení.

Více o projektu si můžete přečíst na jeho webových stránkách nebo v publikaci Stadt der Zukunft über partizipatives Bauen.

Vstupní parametry
Poloha
Vídeň, Rakousko
Počet bytů
39
Počet obyvatel
cca 100
Právní forma
Bytové družstvo
Společné prostory
700 m²
Realizace projektu
4 roky
Dokončeno
2013

Fotogalerie